Slovník pojmů

 

Bezpečnostní dveře

Základ dveří tvoří rám z tvrdého dřeva. Dveře jsou opatřeny vnitřní výplní VS a ocelovým plátem proti průniku. Jsou použity bezpečnostní závěsy, které chrání proti vysazení.

 

Bezfalcové dveře

Bezfalcové dveře jsou dveře s provedením bez polodrážky. Křídlo dveří lícuje se zárubní takovým způsobem, že není patrné žádné vyčnívání. Vzniká tak čistý design, který je velmi vhodné doplnit skrytými panty Tectus.

 

CPL lamino

CPL (Continuous Pressure Laminate, střednětlaký laminát) je odolný materiál vyrobený na bázi laminátové pryskyřice při vysoké teplotě a tlaku. Vydrží více než folie a hodí se do prostor se střední zátěží, jako jsou kancelářské prostory či domácnosti. Dveře z CPL laminátu snesou i běžné čistící prostředky. Povrchy CPL mají dekory jen těžko rozeznatelné od pravého dřeva, přitom jsou však dobře cenově dostupné. Odolnější variantou tohoto materiálu je HPL lamino pro skutečně vysoké zatížení v užitkových prostorách a exteriérech. Standardní tloušťka materiálu CPL lamino je u nás 0,4 mm.

ČSN = česká technická norma

ČSN je označení technologických norem platných v České republice. Standardy podle ČSN zajišťuje Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.

 

Dřevotříska

Dřevotříska je materiál používaný pro výplně dveří sestávající z lisovaných dřevěných odštěpků. Dřevotřísková deska (zkráceně DTD) může být děrovaná (dutinková – označení RST, RS) nebo pevná (VS) – na tom pak závisí hmotnost a protihluková odolnost. Pevnější alternativou dřevotřísky je pak MDF deska (dřevovláknitá deska).

 

Dýha

Dýha je tenká vrstva dřeva, u nás 0,7 mm. Používá se pro dveřní povrchy. Na dýze je patrná kresba dřeva, kterou je možné směrovat vhodným skládáním listů dýhy (FL – fine line dýha – př. u modelů Royal 2D). Protože se jedná o pravé dřevo, patří dýha pochopitelně mezi dražší materiály. Oproti laminátu (HPL lamino, CPL lamino) je dýha rovněž náchylná ke ztrátě barvy.

 

ESG

ESG je kalené sklo odolné proti běžnému způsobu rozbití. Při rozbití ESG skla dochází k vytvoření malých tupých úlomků, čímž se snižuje riziko zranění.

 

Folie

Folie je nejlevnější typ povrchu dveří, který je určen k běžnému použití. Nesnese nadměrnou zátěž např. v domácnostech s domácími zvířaty nebo malými dětmi. Folie nabízíme v tloušťce 0,1 mm.

 

HPL lamino

HPL (High Pressure Laminate, vysokotlaký laminát) je materiál vyrobený na bázi laminátové pryskyřice při vysoké teplotě a tlaku. Je odolný proti vodě, snadno omyvatelný, odolný proti odření i běžným chemickým přípravkům, jako jsou dezinfekční prostředky. Společně s dlouhou životností jsou tyto vlastnosti ideální pro použití pro interiérové i exteriérové dveře. Povrchy HPL jsou jen
obtížně rozeznatelné od pravého dřeva a jsou dobře cenově dostupné. HPL jsou odolnější variantou materiálu CPL lamino. Standardní tloušťka materiálu HPL lamino je u nás 0,8 mm.

 

Kalení skla

Kalení skla je tepelná úprava skla, která v něm změní vnitřní napětí a sklo díky němu získá nové vlastnosti. Proces kalení spočívá v ohřátí skla a následném prudkém ochlazení. Kalené sklo má vysokou pevnost v ohybu a odolnost vůči nárazům. Příkladem kaleného skla je sklo ESG.

 

Klimakategorie dveří

Dveře a zárubně není vhodné umisťovat do prostor, kde teplota nedosahuje minimální doporučené hodnoty 100C a tam, kde by rozdíl teplot v prostorách, které dveře oddělují byl větší než 100C. Výběr klimakategorie by měl být vždy prováděn s ohledem na klimatickou zátěž dveří. Níže naleznete tabulku doporučených klimatických tříd.

Klimakategorie

 

Kyvné dveře

Kyvné dveře, známější pod jménem „lítačky“ jsou nejvhodnějším řešením ve velmi frekventovaných průchodech např. v restauracích, nemocnicích. Závěsy dveří umožňují otevírání na obě strany a zajišťují tak velmi pohodlný průchod.

 

Lak

Jedná se o povrchovou úpravu formou nástřiku (např. u bílé) vytvrzovanou UV zářením.

 

Masiv

Masivní dřevo, tedy pravé dřevo, je nejnákladnější, ale také nejkrásnější materiálovou variantou jak pro povrchy dveří, tak pro dveřní korpusy. Jako dveřní korpusy se alternativně místo masivu mohou použít dřevovláknité desky (MDF). U nás pro výrobu masivních dveří je na korpus používáno dřevo smrkové v tloušťce 26 mm. Vrchní taktéž masivní deska je v tl. cca 7 mm a nákližka je v tl. 20 mm.

 

MDF

MDF (Medium Density Fibreboard, středně zhuštěná dřevovláknitá deska) je pro materiály dveřních korpusů levnější alternativou masivního dřeva. Je vyrobena z dřevních vláken. Povrchová úprava může být provedena laminací (CPL lamino, HPL lamino), dýhováním apod. Rozdíl oproti dřevotřísce je v tom, že se MDF deska vyrábí za mokra, dřevní částice jsou menší a hustší a celek je tedy silnější a mohutnější než dřevotříska.

 

Otočné dveře

Běžné otočné dveře jsou zavěšeny na pantech a otvírají se do místnosti, takže je potřeba počítat s prostorem pro jejich otevření. Mohou být levostranné nebo pravostranné. Levopravost dveří určujeme podle pozice pantů a podle toho, kterou rukou dveře otevíráme. Pokud jsou panty z pohledové strany vpravo a otevíráme je pravou rukou, jedná se o dveře pravé, pokud jsou panty
z pohledové strany vlevo a otevíráme je levou rukou, jedná se o dveře levé.

 

Polodrážka

Polodrážka je druh profilu dveří a jejich rámů. Tvarem připomíná schod. Polodrážka se používá např. pro nasazení skla, přičemž sklo do polodrážky těsně zapadne.

 

Postforming

Termín „postforming“ označuje postup ohýbání laminátů do křivek po samotném nalaminování na podklad. Vzniklé zakřivené hrany jsou esteticky atraktivnější než ostré přechodové hrany.

 

Posuvné dveře

Posuvné dveře mohou být realizovány jak na zdi (provedení na stěnu), tak i do stavebního pouzdra a to zděného nebo ze sádrokartonu. S touto variantou je třeba počítat již při stavbě či rekonstrukci.

 

Protipožární dveře

Protipožární dveře lze použít jako interiérové dveře i jako vstupní dveře – všude tam, kde je z bezpečnostních důvodů vyžaduje norma. Protipožární dveře vykazují odolnost EI30D3 nebo EW30D3, to znamená, že odolají požáru 30 min.

 

Relativní vlhkost

Relativní vlhkost vzduchu udává poměr mezi okamžitým množstvím vodních par ve vzduchu a množstvím par, které by měl vzduch o stejném tlaku a teplotě při plném nasycení. Udává se v procentech (%). Na stavbě je nutné zabezpečit, aby maximální relativní vlhkost vzduchu nepřekročila 50 %.

 

Sádrokarton

Sádrokarton (SDK) je levný materiál vyrobený ze sádrového jádra a kartonu. Vytváří se z něj desky standardizovaných šířek. Existuje v protipožární, impregnované (voděodolné) a protipožární impregnované variantě. Desky se šroubují na sádrokartonové profily pomocí šroubů na sádrokarton.

 

Vnitřní výplň RST

Vnitřní strukturu dveří tvoří rošt z odlehčené dřevotřísky.

 KRIDLO-RST

 

Vnitřní struktura RS

Vnitřní strukturu dveří tvoří odlehčená dřevotřísková výplň.

kŘÍDLO-RS

 

 

Vnitřní výplň VS

Vnitřní strukturu dveří tvoří plná dřevotřísková výplň.

kridlo_vs

 

Voština = WABE

Voština je nejlehčí, ovšem nejméně kvalitní materiál vnitřní výplně dveří. Sestává z mřížky z tuhého papíru ve tvaru včelích pláství. Má velmi nízkou protihlukovou odolnost.

KRIDLO-wabe

 

Zárubeň

Zárubeň (hovorově futro nebo futra, z německého Futter, Türfutter) je rám pevně umístěný ve zdi, který ohraničuje otvor dveří a tvoří jejich nosnou konstrukci. Na zárubni je pomocí pantů zavěšeno křídlo dveří. Svislé části zárubně se nazývají ostění , spodní vodorovná část se nazývá práh, horní nadpraží.